AKKA TECHNOLOGIES

TAŞIMACILIK VE MOBİLİTE ÖRNEK OLAY ÇALIŞMASI

AKKA TECHNOLOGIES

Zorluk

AKKA Technologies ve kurum içi Ar-Ge merkezi AKKA Research, otomobil üreticileri için yeni mobilite çözümlerinde uzmanlığını sergilemek istedi.

Konsept otomobillerinin tasarımı, yaratıcılık ve yenilikleri teşvik etmenin yanı sıra, konsept geliştirmede ve döngü sürelerinin azaltılmasında daha fazla hız gerektiriyordu.

Çözüm

AKKA Technologies ve AKKA Research sürücüsüz Link & Go 2.0 elektrikli otomobilini daha da geliştirmek için Dassault Systèmes’in bulutta 3D EXPERIENCE® platformunu seçti.

3DEXPERIENCE CLOUD
CATIA

Sonuçlar

Bulut, geliştirme süreci boyunca dijital sürekliliği ve fikirden araç montajına tam veri uyumluluğunu sağlayan, disiplinler ve tesisler arası tasarım işbirliğini kolaylaştırdı.

 

Geleceği icat etmek !

Günümüz otomobilleri sürüşü kolaylaştıran teknolojilerle doludur: otomobilin diğer araçlardan güvenli bir mesafede kalmasını sağlayan sensörler, sinyalleri kullanmadan şerit değiştirdiğimizde bizi uyaran, uykuya dalabileceğimizi hatırlatan özellikler ve olması muhtemel bir çarpışmayı algılayan yerleşik sensörler. Her geçen gün daha fazla otomobil bizi sadece A noktasından B noktasına götürmenin ötesine geçerek bizi gideceğimiz yere güvenli bir şekilde götürmeyi amaçlıyor.

Çevrelerinde olup bitenlere karşı daha duyarlı ve daha bilinçli olan bu otomobiller, kazaların önlenmesine yardımcı olur ve sonuç olarak hayat kurtarabilir. Teknolojiler olgunlaştıkça otomobiller de daha akıllı hale geliyor. Ancak bu teknolojiler otomobilin kendisi ile sınırlıdır ve bağlantılı bir dünyada, tüketiciler daha fazla iletişime dayalı ve mobiliteye daha açık bir yaklaşım talep etmektedir.

Araçların, aldıkları verilere bağlı olarak bir aracın nasıl davrandığını değiştirebilecek bilgileri almak ve yaymak için diğer teknolojilerle bağlantı kurması gerekir.

AKKA Technologies Yeniliklerden Sorumlu Başkanı Philippe Obry şöyle diyor: “Bu akıllı ve bağlantılı otomobiller çağı bizi etkiliyor.”

Uluslararası mühendislik ve teknoloji danışmanlığı grubu AKKA Technologies ve yenilik merkezi AKKA Research gibi öncü şirketler, yeniliği ana motifleri haline getirmiştir.

“Müşterilerimize endüstriyel projelerinde yardımcı oluyoruz ama aynı zamanda, mühendislik ve dijital teknoloji uzmanlığımızı, endüstriye ya da genel olarak topluma fayda sağlayabilecek, kendi gelişmiş projelerimizi geliştirmek için de kullanıyoruz.”

Bugünün çözümleri ile yarının zorluklarını aşamayız, ancak yenilikçi çözümlerle kesinlikle başarabiliriz.”

Philippe Obry, Yeniliklerden Sorumlu Başkan AKKA Technologies

Link & Go konsept otomobilin 3B dijital maketi

 

Otomobilim bana göz kulak oluyor !

Böyle çığır niteliğinde bir proje de, geleceğin araçları için otomotiv OEM’lerinin ilgisini çekecek yeniliklerle dolu, sürücüsüz bir elektrikli otomobil olan Link & Go konsept otomobil ve bu otomobilin bir sonraki modeli olan Link & Go 2.0’dır. Obry şunları dile getirmiştir: “Link & Go 2.0 son dönemde basının çok ilgisini çeken sürücüsüz otomobil alanındaki vizyonumuzu temsil ediyor.

Bu proje, AKKA Research için öncü niteliğinde çünkü geleceği tahmin etmenin en iyi yolunun, geleceği icat etmek olduğuna inanıyoruz.”
AKKA Research için geleceğin otomobili, akıllı altyapılarla (gelişmiş teknolojiye sahip trafik işaretleri, tabelalar, gişeler, yollar) ve akıllı telefon uygulamalarıyla iletişim kurabilen, tamamen elektrikli ve sürücüsüz bir araçtır. Bu evrim, gelecekteki şehirlerimizde mobilitenin çehresini değiştirecektir. Link & Go 2.0 aracın kendi alanının ötesine geçer ve bağlantılı bir aracın bir bütün olarak şehir ulaşımının geleceğine nasıl uyduğunu gösterir. Obry sözlerine şu şekilde devam etmiştir: “Sürücüsüz elektrikli otomobil; diğer araçları, toplu taşıma araçlarını, bisikletçileri ve yayaları içeren ve bulutta çalışan gelişmiş sensörler ve uygulamalar aracılığıyla koordine edilen bir mobilite altyapısının parçasıdır. Tüm bunlar insanları A noktasından B noktasına güvenle, en düşük maliyetle ve mümkün olan en düşük karbon ayak iziyle götürmek için uyum içerisinde çalışırlar. Ve elbette, deneyim sade, akıcı ve kullanışlı olmak zorundadır.” Link & Go 2.0 otomotiv, hem havacılık hem de demir yolu sektörlerinde kullanılan teknolojileri ve fikirleri bir araya getiriyor. Bu sürücüsüz araç, park yeri konusunda endişelenmek zorunda kalmamak, ortaklaşa araç kullanımı ya da yolda kitap okumak, internette gezinmek ya da arkadaşlarla sohbet etmek gibi eğlenceli bir şeyler yapmak gibi toplu taşıma araçlarını kullananların keyif aldıkları kolaylıkları da sağlar.”

GERİ DÖN

ÖN SİPARİŞ FORMU